Müşteri Girişi
Ana Sayfa / Destek / SIK SORULAN SORULAR

SIK SORULAN SORULAR Aklınıza Takılabilecek Sorulara Cevaplar

SwatCRM'i ne kadar sürede firmamızda kullanmaya başlayabiliriz?

SwatCRM için bilgisayarınıza bir program kurmanıza gerek yoktur.Bilgisayarınızın browserı ile SwatCRM'e bağlanıp, yeni bir hesap açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


SwatCRM'in demo hesabını kullanarak bazı teklifler hazırladık üye olarak kullanmak istiyoruz, demo dönemindeki verilerimiz ne olacak?

Demo dönemi sonrası müşterimiz olduğunuz zamandan, eski verilerinizde dahil olarak kaldığınız yerden kullanıma devam edebilirsiniz.


Verilerimizin yedekleri var mıdır?

SwatCRM ekibi olarak tüm verilerin yedeklenmesini saatlik olarak almamızın yanında tüm durumlar için platform olarak da alternatif platformlarımız bulunmaktadır.


SwatCRM için kullanıcı sayısı limiti var mıdır?

SwatCRM için kullanıcı limiti bulunmamakta ve firmanızdaki personel sayısı arttıkça sisteme eklenebilmektedir. Buradaki seçimler tamamı ile size bağlıdır.


SwatCRM içinde firmamıza bağlı yeni bir kullanıcı hesabı açmak istiyorum.Ne yapmam gerekmektedir?

SwatCRM içerisin de yetkili kullanıcı, tanımlar menüsü altından kullanıcı tanımlarına gelerek yeni kullanıcının bilgilerini ve kullanım yetkilerini tanımlayabilir.Aynı ekrandan var olan kullanıcıların yetkilerini de değiştirebilirsiniz. Firmanızdan ayrılan personelleri ise kullanıcılar ekranından pasif duruma getirerek sisteme girişlerini engellemiş olursunuz.


Bazı kullanıcılarımızın SwatCRM'i sadece bazı yerlerde kullanmasını istiyoruz.Bu durumda ne yapmalıyız?

Kullanıcı tanımlarında kullanıcının erişim ayarları bulunmaktadır.Bu ekrandan, SwatCRM'e erişimini IP bazında sınırlayabilirsiniz.Bu ekranda birden fazla IP adresi tanımlaması yapabilirsiniz.


Firmamız grup bünyesinde bulunmakta ve yöneticilerimiz her firmanın sürecini takip etmek istiyorlar. SwatCRM'in durumumuz için bize çözümü var mıdır?

SwatCRM, firma yönetim sürecinde yaşanılan sıkıntıları minimuma indirmek için tasarlanmıştır.Grup firmaları için destek birimimizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Destek birimimiz grup firmalarının bir biri ile ilişkisi bilgisini aldıktan sonra ilişkilendirmekte ve yöneticilerinize yetkisi dahilinde hem kendi firmaları hem de grup firmalarındaki süreçleri takip etmelerini sağlamaktadırlar.


Gün içerisinde pek çok firmaya teklif hazırlıyoruz.Teklif kalemleri de bir birine yakın olmakta ve teklifi her zaman yeniden hazırlamak çok zaman kaybettirmektedir.Bu durum için çözümünüz var mıdır?

SwatCRM, teklif kopyalama özelliği ile hem grup içerisindeki firmalarda hem de kendi firmanızda teklifi tüm özellikleri ile başka bir müşteri için kopyalamanızı sağlamaktadır.


Ürünlerimizde bir den fazla kur var.Çapraz kur durumlarında kur bilgilerini nereden alabiliriz?

SwatCRM, TCMB kur bilgilerini güncel olarak almakta ve teklif çalışmalarında çapraz kur çalışması yapmaktadır. Bu özelliği yerine kur bilgilerini kendiniz tanımlamak isterseniz tanımlar menüsü altında kur tanımları alanı bulunmaktadır.